Przy zakupie opon samochodowych należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najpierw musisz zdecydować, jakiego rodzaju opony potrzebujesz. Istnieją cztery główne typy opon samochodowych: całoroczne, zimowe, letnie i wyczynowe. Opony całoroczne są najbardziej wszechstronne i mogą być używane w różnych warunkach, ale mogą nie zapewniać najlepszych osiągów w ekstremalnych warunkach. Opony zimowe przeznaczone są do użytkowania w warunkach zimowych i śnieżnych. Opony letnie przeznaczone są do użytkowania w ciepłych i suchych warunkach. Opony Performance są przeznaczone do szybkiej jazdy i zapewniają lepsze prowadzenie i przyczepność.

Kiedy już zdecydujesz, jakiego rodzaju opony potrzebujesz, musisz wybrać odpowiedni rozmiar. Rozmiary opon są zazwyczaj wyrażane jako szerokość, wysokość i średnica. Na przykład rozmiar opony może być wyrażony jako 205/55R16. Pierwsza liczba (205) to szerokość opony w milimetrach. Druga liczba (55) to wysokość opony wyrażona jako procent szerokości. R16 wskazuje, że opona ma średnicę 16 cali.

Wybierając opony, będziesz musiał również zdecydować się na odpowiedni wzór bieżnika. Wzory bieżnika mogą się różnić w zależności od rodzaju jazdy. Na przykład, jeśli dużo jeździsz w terenie, będziesz potrzebować opony z bardziej agresywnym wzorem bieżnika. Jeśli jeździsz głównie po autostradzie, będziesz potrzebować opony z gładszym wzorem bieżnika.

Po wybraniu odpowiednich opon do swojego samochodu musisz zdecydować, gdzie je kupić. Możesz kupić opony z różnych źródeł, w tym od dealerów opon, sklepów z częściami samochodowymi i sprzedawców internetowych. Kupując opony przez Internet, należy przeprowadzić rozeznanie, aby znaleźć renomowanego sprzedawcę.