Coraz więcej słyszy się o fotowoltaice. Najróżniejsze firmy poszukują coraz to nowych sposobów na dotarcie do klienta ze swoją ofertą konstrukcji fotowoltaicznych. Jak grzyby po deszczu rosną nie tylko ogromne farmy słoneczne, pojawiają się również panele w przydomowych ogródkach. To zjawisko narasta, do tego stopnia iż ostatnio zaczęto zmieniać dotyczące go regulacje prawne. Co jednak oznacza to dla Polski?
Fakty, a sprawa obecna
Prawda jest taka, że Polska nie może równać się z krajami bardziej nasłonecznionego południa. Tak więc dogonienie w opłacalności technologii fotowoltaicznej np. Afryki raczej jej nie grozi. Niemniej, to nadal bardzo interesujące alternatywne źródło prądu. Nigdy nie zastąpią rzecz jasna elektrowni, z czasem mogą jednak stanowić duży procent rynku energetycznego. do niedawna panele fotowoltaiczne widywane były raczej na dachach budynków, często nawet jednorodzinnych. Służyły tam do nagrzewania wody w tani sposób i dosyć dobrze spełniały swoje zadanie. Niemniej, ostatnio coraz więcej ludzi realnie czerpie z nich prąd dla swoich gospodarstw domowych. Można nawet spotkać bloki, na dachach których rosną swoiste farmy słoneczne. Sytuacja wydaje się świetna, słońce daje prywatnym domom prąd. Praktyka pokazuje jednak, że nawet fotowoltaika może mieć wady. Problemem jest bowiem swoiste „pulsowanie” prądy w sieci, spowodowane dobowym rytmem dnia. Zagadnienie jest dosyć skomplikowane, niemniej wystarczy wiedzieć iż stanowi problem. Należy jednak mieć nadzieję, że wkrótce zostanie rozwiązany i taka fotowoltaika będzie słynna w całym świecie. Warto pamiętać iż inwestycja w nią może sie opłacić, choć bardziej długoterminowo.
Jak działa fotowoltaika?
Zasada działania takiej elektrowni jest prosta, korzysta z energii słonecznej. W praktyce polega to na tym, że panele odbijają promienie słoneczne, a następnie przetwarzają je w energię elektryczną. Ilość uzyskanego prądu jest bardzo zależna od tego ile słońca padnie na instalację w danym roku. Jak wiadomo, klimat w Polsce raczej nie sprzyja takiemu rozwiązaniu. Zdecydowanie lepsza jest Grecja, czy Hiszpania, gdzie przez prawie cały rok świeci słońce i temperatura utrzymuję się na wysokim poziomie.
Magazyn energii
Jednym z problemów fotowoltaiki jest niestety magazynowanie energii. Jak wiadomo, słońce świeci tylko w dzień, a prądu potrzebujemy przez całą dobę. W związku z tym musimy posiadać jakiś sposób na gromadzenie i przechowywanie energii. Najczęściej stosuje się tutaj baterie, które później umożliwiają nam korzystanie z prądu wtedy kiedy jest on potrzebny. Niestety, baterie słono kosztują i nie są wieczne. Wymagają regularnego dokupywania i wymiany. Sprawdź magazyn energii